3 “sliktie produkti”, kas nemaz nav slikti
Daudzi pārtikas produkti, kas gadu gaitā ir ieguvuši sliktu reputāciju, ir veselīgāki, kā mēs domājam.
Saldētie dārzeņi
Protams, labāk izvēlēties svaigus vietējos sezonas dārzeņus, taču ziemas periodā droši var izmantot saldētos dārzeņus.
Produkcija, kas paredzēta sasaldēšanai, tiek savākta labi nogatavojusies. Dārzeņi tiek ātri sasaldēti līdz temperatūrai, kas maksimāli saglabā to uzturvērtību un tie ir gandrīz tikpat vērtīgi kā svaigi.
Jāatzīst gan, ka vitamīns C ir īpaši nestabils ārējo faktoru ietekmē, taču, termiski apstrādājot svaigus dārzeņus, piemēram, vārot, arī būs C vitamīna zudumi.
Saldētie dārzeņi nav dārgi un ir jau gatavi lietošanai. Izmanto saldēto dārzeņu priekšrocības, ziemā gatavojot zupas, sautējumus, dārzeņu sacepumus, vai vienkārši tos iztvaicē un pievieno maltītei. Ja uztraucies par C vitamīna zudumiem, dienas uzkodā izvēlies svaigu dārzeņus, piemēram, paprikas šķēlītes – tā uzņemsi nepieciešamo C vitamīna devu un būsi apēdis ikdienas dārzeņu porciju, kā arī uzņēmis citus vitamīnus un šķiedrvielas.
Olas
Iespējamā saikne starp holesterīna un sirds un asinsvadu sistēmas veselību tiek pētīta jau gadu desmitiem, tomēr jaunākajā literatūrā nav rekomendāciju, ka veseliem cilvēkiem būtu jāierobežo olu patēriņu.
Patiesībā, lielāko daļu holesterīna ķermenī veido aknas, nevis tas tiek uzņemts ar uzturu.
Olas ir lēts un bagātīgs produkts. Ar olu baltumiem var pilnvērtīgi palielināt olbaltumvielu daudzumu savās maltītēs, bet sabalansētā uzturā ir vieta arī veselām olām. Olas dzeltenumā nenoliedzami ir holesterīns, tauki un vairāk kaloriju nekā baltumā, bet tajā ir arī neaizstājamās taukskābes, antioksidanti, A , D, E, K, B vitamīni un minerālvielas.
Lai arī uzturs ir svarīgs faktors sirds un asinsvadu sistēmas veselībai, pētījumi ir atklājuši, ka holesterīna līmenis asinīs vairāk ir saistīts ar kopējo tauku daudzumu uzturā un piesātinātajiem taukiem, nevis ar uzturu uzņemto holesterīnu.
Tā vietā, lai tērētu naudu uz matu un nagu stiprinošiem vitamīniem, ēd cieti vārīto olu, bet bekonu un desiņas no angļu brokastu šķīvja aizvieto ar pilngraudu maizes šķēli un svaigiem salātiem!
Piens tetrapakās
Aizdomīgie skati uz piena pakām, kuras novietotas ārpus veikala ledusskapja un kuru derīguma termiņš ir vairāki mēneši, nav pamatoti. Lai pagarinātu piena uzglabāšanas termiņu, tiek lietoti dažādi moderni piena apstrādes un iepakošanas veidi.
Piena pasterizācijai izmanto zemākas apstrādes temperatūras (72– 80 °C), bet tādu pienu, ko var uzglabāt mēnešiem, apstrādā ultraaugstā temperatūrā (UHT; ultra-high temperature processing). Tā ir termiska apstrāde, kad, izmantojot īpaši augstu temperatūru (135 °C), pienu karsē pāris sekundes, tādējādi iznīcinot mikroorganismus un arī sporas. Tad pienu īpašos apstākļos uzpilda un uzglabā speciālos gaisa un gaismas necaurlaidīgos iepakojumos.
Enerģētiskā vērtība un kalcija daudzums pienā nemainās. Apstrādes procesā minimāli samazinās ūdenī šķīstošo vitamīnu daudzums, bet piens paliek piens!
Ikdienā parasti lietojam pasterizēto pienu, vai dažādus alternatīvos piena dzērienus, taču droši uzglabā kādu UHT piena paku virtuves skapītī, lai, kad, atnākot ciemiņiem vai gatavojot rīta kafiju, secini, ka beidzies piens, nav neplānoti jādodas uz veikalu! Ņem vērā, ka, atverot iepakojumu, šāds piens arī ir jāuzglabā ledusskapī un tas ir derīgs tikai pāris dienas!
Vēl gribētu teikt, ka katrā pārtikas produktā un ēdienā ir savas vērtīgās vielas. Atkarībā no mērķiem, iespējām un situācijas viss var būt labs, ja ir piemērotā daudzumā! J
Raksts tapis speciāli priekš MyFitness sadarbībā ar Klintu no foodprep.lv.
Lai uzzinātu vairāk par veselīgu uzturu un iegūtu praktiskus padomus, kā uzlabot savus ēšanas paradumus, seko instagram kontam @foodpreplv