MyFitness

Ledus aukstas peldes, pastaigas pa sniegu ar basām kājām, skrējiens -15 grādos tikai šortos  – tas viss var izsaukt vēsas tirpiņas, vien lasot par to. Kā iespējams, ka tas var dot baudu, padarīt Tevi spēcīgāku, izturīgāku un palīdzēt zaudēt lieko svaru?

Es reiz biju viens no salīgākajiem cilvēkiem un slimošana man bija regulāra parādība. Kā es to mainīju un kā arī Tu to vari sākt darīt – par to šajā rakstā. Neuztraucies, nebūs uzreiz jāmetas peldēties āliņģī, tas ir pakāpenisks process, kura laikā pieradini sevi pie aukstuma.

Šīs metodes Tev palīdzēs:

  • Uzlabot imūnsistēmas darbību
  • Uzlabot smadzeņu darbību un asinsriti
  • Uzlabot koncentrēšanās spējas un pārliecību par saviem spēkiem
  • Aizmirst par diskomfortu aukstumā
  • Uzlabot noturību pret stresu 
  • Uzlabot miega kvalitāti

Pirmā lieta uz ko uzreiz jānorāda, ka nevajadzētu baidīties no aukstuma, – tas var dot krietni vairāk laba kā slikta, ja tas tiek lietots ar prātu. Es aukstumu dēvēju par savu draugu un ir bijušas reizes, ka tik ļoti spēcīgi nosalstu, ka nejūtu ne rokas ne kājas, bet nākošajā dienā viss ir pilnīgi kārtībā, pat vēl labāk. Viss patiesi sākās galvā.

1. Elpošanas vingrinājumi

Elpošana patiesi ir pirmā lieta ar ko es sāku, lai spētu izturēt aukstumu. Liekas, ka elpošanai ar aukstumu nav nekādas saistības, bet tieši nervu sistēma ietekmē aukstuma noturību un labākais veids, kā iedarboties uz nervu sistēmu –  ir caur elpošanu. Iedomājies, kā Tu jūties, kad Tava elpa skrien un Tu elso. Parasti, tas notiek, kad esi aktīvs, satraukts, dusmīgs jeb emocionāli uzbudināts, gatavs uzbrukt vai mukt. Taču, kad Tu elpo lēnām, Tu esi mierīgs, relaksējies un pie situācijas kontroles. Mēs vēlamies kontrolēt savu ķermeni un aukstumu, tādēļ ir jāuztrenē sava elpošana.

Sāc ar to, ka ieņem ērtu pozīciju, vari apgulties un uzlikt rokas uz vēdera. Velc dziļu ieelpu caur degunu, tā lai vēders piepūšās un rokas paceļās, kam seko brīva izelpa caur degunu, nevis izpūšost, bet atlaižot gaisu. Šādi veic 30 ieelpas un izelpas vidējā tempā, un tad izelpo gari un lēnām pēdējo izelpu un aizturi elpu. Turi elpu tik ilgi līdz rodās kārtīga vēlme ieelpot, nav vajadzības turēt līdz pašam pēdējam cik vari. Pēc tam kad ieelpo uzreiz aizturi vēlreiz elpu uz 15 sekundēm.

Tas ir viens cikls, šādi turpini vēl vismaz 3 reizes, vari atkārtojumu skaitu ar laiku palielināt. Pats labākais pēc elpošanas ir vēl pagulēt kādas 5-10 min un novērot, kas notiek ķermenī un prātā. Man tas dod fantastisku sajūtu un ir viens no labākajiem veidiem, kā relaksēties pēc smagas darba dienas vai treniņa.

2.Aukstās dušas/vannas

Kad esi nomierinājis savu nervu sistēmu ieiet aukstumā ir vieglāk. Ar aukstajām dušām sāc pakāpeniski, sākumā droši vari sākt ar siltu ūdeni un tad kad esi gatavs to pagriezt lēnām uz aizvien aukstāku, galā tiekot līdz pašam vēsākajam ūdenim. Pavadi tajā 60 sekundes un tad atkal turpini ar silto, nākošajā nedēļā vari iet jau uzreiz aukstajā un nobeigt ar silto, pēc vēl nedēļas jau doties tikai aukstajā ūdenī un pakāpeniski audzēt laiku, ko tur pavadi.

Man aukstajā ūdenī ļoti palīdz ieiet noskaitot 5,4,3,2,1, obligāti atmuguriski un tad veikli ieslēdzot ūdeni, neļaujot savām smadzenēm un bailēm ņemt virsroku. Kamēr esi zem ūdens vēlams saglabāt mieru, cik spēj un elpot gari un mierīgi, jo īpaši pagarinot izelpu, tas palīdzēs nomierināties.

Lieliski strādā arī ledus vanniņas, īpaši, ja ir salīgas kājas vai rokas. Ielejam traukā aukstāko iespējamo ūdeni un pieberam klāt ledu, neaizmirsti samaisīt. Tad droši liec iekšā roku vai kāju (man labāk patīk pa vienai). Turi roku vai kāju iekšā apmēram 3min vai arī līdz jūti, ka vairs nav tik auksti pat iespējams kļūst silti. Reizēm tas var būt sāpīgāk, nesabīsties, ar laiku pierod. Ja ekstremitātes tik ātri nesasilst kā gribētos pēc tam, kad esi izņēmsi to no ledus vanniņas, tad tās vari kārtīgi pavēzēt, lai palīdzētu tur nokļūt asinīm, kas Tevi sasildīs.

3.Pārstāj nemitīgi tuntulēties un sildīties

Mēs sevi esam pamatīgi izlutinājuši un notrulinājuši, tādēļ sāc vairāk iesaistīt aukstumu savā ikdienā. Pirmkārt, sāc ģērbties plānāk, ļauj ķermenim atcerēties kā Tevi sasildīt ikdienā. Es šobrīd jau vairāk kā divus gadus cauri ziemai staigāju šortos un iepriekšējā gadā pārtraucu gandrīz vispār nēsāt arī kurpes, augšā parasti tā ir plāna vējjaka bez oderes vai džemperjaka. 

Ļoti svarīgi, ka netaisi savā mājā arī tropus, vēlams ka istabas temperatūra īpaši nepārsniedz 21 grādu un jo zemāk jo labāk Tavai miega kvalitātei. Manā guļamistabā ir viszemākā temperatūra, ap 17-18 grādiem.

Ļoti labi arī ir pirms gulētiešanas ielaist nedaudz vēsu gaisu, tas ir pats labākais Tavam miegam.

Izmanto katru iespēju, lai vairāk sadraudzētos ar aukstumu, tas var būt tik viekārši kā mazgāt rokas un seju ar aukstu ūdeni, atvērt vaļā biezo jaku, novilkt cepuri utt.

Papildus punkts, ko vērts atzīmēt ir elestīgs un muskuļots ķermenis. Asinis, kas silda Tavu ķermeni plūst krietni labāk, ja muskuļi ir elestīgi un paši muskuļi palīdz Tevi sasildīt trīcot. Tādēļ pievērs uzmanību vingrinājumiem, kas liek izkustēties visā kustību apjomā, tur noteikti varu ieteikt dzīvnieku kustības, tās Tevi sagatavo no visām pusēm un ļauj izvairīties no traumā, ja Tevi interesē vairāk droši vari sekot man līdzi Instagram un Facebook lapās.

Ar aukstumu var patiesi sadraudzēties un to izmantot savā labā, tas ir lielisks rīks, lai palīdzētu savam ķermenim atjaunoties ātrāk, justies un izskatīties labāk un vēl daudz ko citu. Galvenais ir nebaidīties un stāties pretī šīm bailēm, kas radīs jaunas iespējas Tavā dzīvē. Aukstums ir Tavs draugs!

 

Raksta autors: Aksels Cīrulis

Aizvērt

MyFitness jaunumi

Piesakies MyFitness jaunumiem un esi vienmēr informēts par jaunākajām treniņu iespējām, klubu aktivitātēm un piedāvājumiem!


Lūdzu pārskatiet mūsu privātuma politiku.

Aizvērt

Ieiet

Neesi MyFitness biedrs? Reģistrēties!

Aizmirsāt paroli?