MyFitness

Ja ķermeņa svars neapmierina un ir vēlme to samazināt, saprotams, ka to gribas paveikt iespējami ātri. To ļoti labi apzinās tie, kas ar dažādām diētām un uztura izaicinājumiem pelna naudu, līdz ar to sociālajos tīklos ir ne mazums informācijas par šķietami vienkāršiem un efektīviem risinājumiem, lai nomestu svaru.

Dažkārt šo diētu un izaicinājumu rezultātā svaru uz neilgu laika posmu pat izdodas samazināt, bet kā ķermenis uz šādām izmaiņām reaģē ilgtermiņā? Svars atgriežas un seko nākamā diēta vai izaicinājums. Lai nebūtu vairākkārt jācieš neveiksmes un jācīnās ar veselības bojājumiem, ko izraisījušas nepārdomātas izmaiņas uzturā, aicinām ieklausīties MyFitness podkāstā BEZ SVARIEM izskanējušajos trenera Kārļa Matisāna un Dr. Lailas Siliņas, Mg. Sc. sal. sertificētas uztura speciālistes, kas ieguvusi arī trenera sertifikātu, ieteikumos un padomos.

Kad cilvēki vēršas pie uztura speciālista, lielākoties viņi jau daudz ko ir izmēģinājuši un vairs nesaprot, kā ēst pareizi, jo katrs stāsta ko citu. Cilvēki vēlas vienkāršu un ātru risinājumu, bet Dr. Laila Siliņa uzsver, ka tad, ja cilvēks grib kaut ko mainīt savā svarā un uzturā, ir jāņem vērā un jāstrādā ar daudziem faktoriem. Tas varbūt izklausās sarežģīti un grūti, bet cilvēka ķermenī it viss ir saistīts – ēšanas paradumi ietekmē svaru, savukārt ēšanas paradumus ietekmē ne tikai gribasspēks un apņemšanās ieturēt diētu, bet arī miegs, stress un emocionālais stāvoklis. Patiesībā var ēst, cik vien veselīgi iespējams, bet rezultāta nebūs, ja cilvēks regulāri atrodas miega deficīta un paaugstināta stresa stāvoklī. Citiem vārdiem runājot, izolēti fokusējoties uz diētu, visas likmes tiek liktas uz ko vienu, kas samazina iespēju sasniegt mērķi.

Ja agresīvi pievēršas kam vienam, tad novārtā paliek pārējais. Ja cilvēks pārpūlas ar fiziskām aktivitātēm, ir liels traumu risks, kā arī organisms tiek izsmelts un samazinās imunitāte. Līdzīgi ar drastiskām diētām – pirmās nedēļas svars krīt, bet agrāk vai vēlāk nenoturamies, un tas pienāk atpakaļ. Vēl jo vairāk, Dr. Laila Siliņa paskaidro, ka ar katru jaunu izaicinājumu, diētu vai badošanos izšķobām sāta un izsalkuma sistēmu. Lai atgūtos, vajadzīgs daudz ilgāks laiks nekā diēta, ko ieturējām, jo ķermenis darīs visu, lai savāktu rezervi šādām drastiskām izmaiņām nākotnē. Šādi visu laiku dzīvojot, neskatoties uz mazajiem kritumiem, svara līkne kopumā kāpj.

Runājot par izsalkumu, nereti cilvēkiem nepareizi liekas, ka tas ir jāignorē, jāslāpē un ar to ir jācīnās. Kārlis Matisāns atklāj, ka mūsu aizņemtajā dzīves ritmā ierakties darbos un norakstīt izsalkumu nav nemaz tik sarežģīti. Vienīgā problēma ir tāda, ka vakarā, uznākot atslābumam pēc saspringtās dienas, izsalkums ir neremdināms, nav sāta sajūtas, tiek apēstas divas vakariņas un vēl arī visas iespējamās uzkodas, rezultātā notiek pārēšanās. Lai tā nenotiktu, ir jāmācās atpazīt izsalkuma un sāta sajūtas un attiecīgi reaģēt. Izsalkuma un sāta mehānisms ir tavs palīgs, kas pasaka priekšā, kad un cik daudz ēdiena ķermenim ir nepieciešams. Runājot par sāta sajūtu, liela nozīme ir maltītes ilgumam. Ir nepieciešams laiks, lai smadzenes saņemtu gan fizisko signālu, ka kuņģis ir piepildīts, gan ķīmisko signālu, ka barības vielas ir sākušas sadalīties. Tādēļ maltīte ir jāietur nesteidzīgi, vismaz 20 minūšu garumā.

Kā rezumē Dr. Laila Siliņa, veselīga uztura mērķis ir nevis sevi ierobežot, lai nomestu konkrētu skaitu kilogramu, bet gan iegūt mieru un pašpārliecību, sajūtu, ka ēdiens sniedz enerģiju un sātu, brīvību izvēlēties našķus vai no tiek atteikties. Ēdienam nav jāraisa negatīvas emocijas vai apziņa, ka tas jānopelna vai pēc tam jāatstrādā vai jābadojas. Uztura sakārtošana uzlabo pašsajūtu, miega kvalitāti un enerģijas līmeni, galu galā, tā ļauj fokusēties uz būtisko.

Arī ātro diētu ieturēšana un sevis ierobežošana prasa gribasspēku un enerģiju. Diemžēl, lielākoties tam nav pozitīvs rezultāts. Jau pēc vienas izlaistas maltītes krītas enerģijas līmenis, pārņem nervozitāte, gribas saldus un treknus našķus. Ja cilvēks šādi sevi moka regulāri, pie tā pierod un liekas, ka tas ir normāli – visu laiku justies neapmierinātam un bez enerģijas. Tādēļ svarīgākais ir saprast, kurā virzienā sūtīt savu enerģiju, lai būtu rezultāts. MyFitness ieteikums – velti nedaudz pūles, lai izvirzītu prioritātes un saplānotu savu dienu tā, lai vakarā laikus dotos gulēt, ieplāno laiku veselīgām un nesteidzīgām maltītēm, lai pietiktu enerģijas ne tikai darbam, bet arī regulāriem treniņiem!

Klausies un skaties podkāsta BEZ SVARIEM epizodi “Sociālo tīklu diētu trendi un to efektivitātes noslēpumi.” MyFitness Youtube un Spotify kanālā.

Aizvērt

MyFitness jaunumi

Piesakies MyFitness jaunumiem un esi vienmēr informēts par jaunākajām treniņu iespējām, klubu aktivitātēm un piedāvājumiem!


Lūdzu pārskatiet mūsu privātuma politiku.

Aizvērt

Ieiet

Neesi MyFitness biedrs? Reģistrēties!

Aizmirsāt paroli?