Privātais treneris Mārtiņš Mellaukauls par Concept2 iekštelpu airēšanu, kardio un HIIT treniņiem
Ne vienu reizi vien dzirdēts par Concept2 iekštelpu airētāju efektivitāti treniņos. Nenoliedzami, tas nodrošina efektīvu sirds un asinsvadu treniņu, uzlabo muskuļu tonusu un fizisko sagatavotību. Vairāk par Concopt2 iekštelpu airēšanas priekšrocībām un iespējām pastāstīs privātais treneris Mārtiņš Mellaukauls.
Concept2 airēšanas trenažieri ir piemēroti katram – kā amatierim, tā arī profesionālim; jebkuram vecumam, neatkarīgi no dzimuma un fiziskās sagatavotības. Trenažieris ļauj imitēt airēšanu uz ūdens, tādējādi trenējot lielāko daļu ķermeņa muskulatūras.
Ja airēšanas trenažieri salīdzina, piemēram, ar skriešanu uz skrejceliņa, airēšanas trenažieri ir mazāk traumatiski ceļu locītavām. Savukārt, salīdzinot ar velo trenažieriem, tie ir efektīvāki, jo noslogo un trenē daudz vairāk ķermeņa muskulatūras. Ņemot vērā trenažiera priekšrocības, tie kļūst arvien populārāki gan Latvijā, gan arī citur pasaulē. Interesanti ir tas, ka jebkurš sporta kluba apmeklētājs var sākt uz tiem trenēties, gūt ievērojamus panākumus, un pat izmēģināt spēkus kādās sacensībās – sākot ar dažāda mēroga čempionātiem tepat Latvijā, beidzot ar Baltijas un pat pasaules līmeņa sacensībām. Katru gadu Concept2 oficiālajā mājas lapā notiek online pasaules čempionāti, kuros var piedalīties interesenti no visas pasaules.
Iekštelpu airēšanas sacensības ir ļoti interesantas, jo trenažieri ir saslēgti vienotā tīklā. Uz liela ekrāna ir redzamas virtuālās laivas, kā tās pārvietojas reālā laikā, un cik ļoti viena no otras atpaliek, vai tieši otrādi – ir izrāvusies vadībā. Tāpat šobrīd pieejamas dažādas airēšanas aplikācijas, kas piedāvā telefonu savienot ar Concept2, un ir iespējams tīklā trenēties vai sacensties kopā ar citiem, neatrodoties vienā telpā, pilsētā, vai pat valstī. Vienīgais nosacījums – jābūt spēcīgam interneta savienojumam. Sanāk, ka tu redzi sava konkurenta virtuālo laivu telefonā, un vari ar to sacensties. Iespējams, Concept2 airēšanas trenažieri un to sniegtās iespējas ir laba alternatīva jauniešiem, kuri šobrīd aizrāvušies ar datorspēlēm, vai arī daudz laika pavada, sēžot savās viedierīcēs.
Airēšanas trenažieri ir labi piemēroti gan vidējas intensitātes kardio treniņiem, gan arī (HIIT) – augstas intensitātes intervālu treniņiem. Concept2 trenažieros, mainot tā pretestību, paša cilvēka pielikto spēku, intensitāti, kustības biežumu, ir ļoti viegli variēt ar pulsa diapazoniem. Līdz ar to, airēšanas trenažieri ir lieliski piemēroti svara zaudēšanas programmām. Ievērojot pareizu tehniku un piemērojot savam organismam atbilstošu slodzi, iespējams efektīvi samazināt tauku procentu, palielināt izturību, uzlabot ķermeņa kompozīciju, kā arī aerobās darba spējas. Tāpat iespējams palielināt maksimālo skābekļa patēriņu un protams, stiprināt sirds muskuli, tādējādi turpmākajos treniņos strādājot daudz ekonomiskāk.
Jo augstākas mūsu aerobās darba spējas, jo ilgāk varam trenēties slodzē bez aizelšanās, kas nozīmē, ka spējam uzņemt pietiekoši daudz skābekļa, lai nodrošinātu muskuļus ar enerģiju, kā arī nodrošināt mērenu laktāta līmeni muskuļos. Tas nozīmē, ka mums ir arī augstāks skābekļa patēriņš. Augstāku aerobo darba spēju un skābekļa patēriņa ietekmē arī pulss spēka treniņos. Spēka treniņos pulss pieaugs lēnāk, taču ātrāk atjaunosies. Līdz ar to, arī spēka treniņos varam efektīvāk trenēties, starp vingrinājumiem taisīt mazākas pauzes. Tāpēc būtu svarīgi, lai arī tie, kuri ceļ tikai svarus trenažieru zālē, neaizmirstu arī par kardio treniņiem. Un ja mērenas intensitātes kardio ir slinkums taisīt, vai arī nav laika, tad labs risinājums ir HIIT treniņi.
Lai mēs varētu sastādīt sev kardio vai HIIT treniņu, skaidri jāapzinās vēlamais mērķis. Lai varētu sākt rēķināt, ir jāzina savs maksimālais pulss. Vienkāršākais veids, kā to izrēķināt, ir pēc formulas 220 – vecums. Piemēram, puisim ir 22 gadi, tātad maksimālo pulsu aprēķinām pēc formulas: 220-22=198. Formula ne vienmēr atbilst reālajam pulsam, bet ja mēs nezinām savu maksimālo pulsu, tad vismaz aptuveni to varam izrēķināt. Tiklīdz zinām savu maksimālo pulsu, tad varam noteikt pulsa diapazonu savam nospraustajam mērķim. Treniņš, kura laikā pulss ir zems, labi ietekmē sirds un asinsvadu sistēmas darbību. Ja vēlamies samazināt tauku procentu, ir jāstrādā ar zemiem pulsiem, apmēram 65-70% no maksimālā pulsa. 22 gadus vecam jaunietim tas būs apmēram no 128-138 sitieni minūtē. 70-80% no maksimālā pulsa būs vairāk piemērots diapazons izturības trenēšanai. HIIT treniņos strādā ar 80-90% no maksimālā pulsa.
Privātais treneris Mārtiņš Mellaukauls: “Šobrīd, pēc jaunākajiem pētījumiem, sastādu treniņus, kas man personīgi palīdzējuši uzvarēt Baltijas lielākajās airēšanas sacensībās Alfa Rowing 2018 1 kilometra distancē Open grupā. Ja tu jau trenējies, vai vēlies pamēģināt iekštelpu airēšanu, tad katru gadu decembrī tiek organizētas tautas klases iekštelpu airēšanas sacensības, kurās var piedalīties ikviens, neatkarīgi no vecuma vai fiziskās sagatavotības. Var izvēlēties 1 km, 5 km vai 21 km distances. Ja Tev rodas interese par airēšanu, piesakies pie manis uz treniņiem.”
HIIT ir labāki treniņi par mērenas intensitātes kardio treniņiem tādā ziņā, ka iesācējiem tie sniedz straujāku progresu. HIIT treniņi ir īsāki, līdz ar to, ietaupa laiku, un tie ir daudz interesantāki. Iesācējiem treniņos sirdsdarbības frekvencei nevajadzētu pārsniegt 85% no maksimālā pulsa, jo var tikt bojāts miokards (sirds muskulis). Bet tiem, kuri jau kādu laiku trenējas, un nav nekādu veselības problēmu, pulss intervālu laikā uz dažām sekundēm drīkst sasniegt 90% no maksimālā pulsa. Augstas intensitātes intervālu treniņš nozīmē, ka strādājam ar pulsu apmēram no 80 – 90%. Intervāla garums, kurā augstā slodzē sasniedzam noteikto pulsu, var būt no dažām sekundēm līdz vairākām minūtēm. Pauze starp intervāliem var būt aktīva, kad turpinām kustību daudz zemākā intensitātē, lai pulss varētu nedaudz nokristies, vai arī pasīvā atpūtas pauze, kad pilnīgi pārtraucam vingrinājumu uz īsu laika posmu, lai sagatavotos nākošajam intervālam.
Vienmēr svarīgi gan pirms kardio, gan pirms HIIT treniņa, vismaz 3 – 5 minūtes iesildīties, un pēc treniņa tikpat daudz laika veltīt atsildīšanai, lai pakāpeniski sasniegtu slodzei nepieciešamo pulsa diapazonu, un pakāpeniski pēc slodzes atjaunotu normālu pulsu.
Novēlu, lai nepazūd motivācija treniņiem, lai ir laba disciplīna, kā arī līdzsvars starp treniņiem, uzturu, darbu, atpūtu, un vienmēr treniņi būtu maksimāli produktīvi.