MyFitness

Cilvēka dabā ir censties iegūt maksimālu efektu ar minimālu piepūli. Tomēr ne visās dzīves jomās tas ir iespējams un vēlams. Īpaši tad, kad ir runa par veselīgu dzīvesveidu.

Cilvēki velta savu dārgo laiku fiziskām aktivitātēm un sagaida tūlītēju ieguvumu – skaistu, trenētu ķermeni un muskuļu masas pieaugumu. Nav pārsteigums, ka tik kārdinoši izklausās uztura bagātinātāju ražotāju saukļi par to, ka tieši viņu produkts palīdzēs tūlīt iegūt kāroto rezultātu. Vai tā tiešām ir un kas no sporta uztura ir ķermenim noderīgs, bet kas tikai mārketinga triks, sarunā ar MyFitness treneri Kārli Matisānu podkāstā BEZ SVARIEM stāsta MyFitness privātā trenere Anna Apsīte, kurai ir augstākā izglītība farmakoloģijā un fizioloģijā, kā arī papildizglītība uzturā.

Uztura bagātinātāju nosaukumā jau ir ietverts tas, ka tie tikai bagātina to, kas jau tiek uzņemts ar ikdienas uzturu. Lai uzskatāmi paskaidrotu, Anna Apsīte ieskicē tādu kā piramīdu – visa pamatā ir sabalansēts uzturs, stresa menedžments un pietiekams miegs. Tad seko pārdomāts treniņu process, regularitāte un pakāpenisks progress. Kad ir sakārtots šis viss pamats, tad seko uztura bagātinātāji. Ja negulējis cilvēks, kas ikdienā lieto alkoholu, pa virsu uzbliezīs sporta dzēriena pudelīti, nekāda rezultāta nebūs.

Abi treneri sarunā vairākkārt pasvītro to, cik svarīga ir pacietība un darbs ilgtermiņā. Ja cilvēks ir sakārtojis savus uztura paradumus un regulāri nodarbojas ar samērīgām fiziskām aktivitātēm, tad var uzturu papildināt ar uztura bagātinātājiem, kas palīdzēs gūt labākus rezultātus. Kā stāsta Anna Apsīte, visbiežāk tiek aizmirsts par olbaltumvielām. Taču tās ir ļoti nozīmīgas muskuļu masas veidošanā. Lielāko daļu olbaltumvielu ir jācenšas uzņemt no ēdiena. Uzņemto olbaltumvielu daudzumu var palielināt, lietojot proteīna pulverus, kas mūsdienās ir pieejami daudz un dažādi. Ir pieejams gan sūkalu proteīns no piena, gan vegānu proteīns. Izvēloties vegānu proteīnu, Anna Apsīte iesaka izvēlēties tādu, kura sastāvā ir dažādu augu proteīns. Proteīna pulveri visbiežāk lieto, sajaucot ar pienu vai ūdeni. Taču jāatceras, ka tas ir kā drošības spilvens, kas nodrošinās vēlamo proteīna daudzumu organismā.

Kreatīns jau ir mūsu ķermenī, bet uzņemot to no uztura bagātinātāja, varam veicināt tā lielāku koncentrāciju muskuļos, tādējādi palielinot jaudu un spēku treniņos. Pirms uztura bagātinātāju lietošanas ir jākonsultējas ar ārstniecības personu, ja ir problēmas ar aknām vai nierēm.

Anna Apsīte uzsver, ka nevajadzētu ar pulveriem aizstāt visus pārtikas produktus. Piemēram, Omega 3 taukskābes, kas atbild par smadzeņu darbību, redzi, sirds un asinsvadiem, locītavām un lieso muskuļu masu. Papildus var uzņemt arī D vitamīnu, jo to ir grūtāk uzņemt ar ēdienu. Taču arī ar to nevajag pārspīlēt. Jāatceras, ka vitamīnus vislabāk uzņemt kopā ar ēdienu. Bet arī lietojot vitamīnus, ir vērts veikts analīzes un pārbaudīt izmaiņas, jo Anna Apsīte uzsver, ka visiem tomēr nestrādās vieni un tie paši ieteikumi, jo katra ķermenis pārstrādā vielas citādi un to efekts var atšķirties.

Runājot par to, ko labāk nelietot, Anna Apsīte min multivitamīnu kompleksus, tievēšanas tējas un pirms treniņa dzērienus. Multivitamīnu kompleksos nepieciešamās vielas nav pietiekamā daudzumā, turklāt var tikt papildus uzņemt arī tas, ko nevajag. Dažkārt šajos kompleksos ir vitamīni, kas traucē viens otram uzsūkties. Kas attiecas uz tā sauktajām tievēšanas tējām jeb tējām ar diurētisko efektu, Anna Apsīte paskaidro, ka tās tievēšanu neveicina. Tās tikai iztīra kuņģa saturu un nededzina taukus. Rezultātā nevis samazināsiet ķermeņa masu, bet riskēsiet ar dehidrāciju un iedzīvosieties vēdera sāpēs. Savukārt pre-workout jeb pirms treniņa enerģijas dzērieni satur lielu devu kofeīna, kas var radīt trauksmainību, īpaši cilvēkiem, kuriem nav kofeīna tolerance. Taču, ja no šī dzēriena nekādu efektu nejūti, ir laiks pievērst uzmanību kofeīna patēriņam, jo tādā gadījumā tolerance jau ir pārāk liela. Turklāt kofeīns tikai slāpē noguruma sajūtu un tas nedod enerģiju, tā kā izdzerot šo dzērienu tikai apmāni ķermeni.

No visa plašā uztura bagātinātāju klāsta ir rūpīgi jāatlasa, kas tieši ir nepieciešams tavam ķermenim. Arī runājot par proteīnu, it kā veselam cilvēkam no pulvera lietošanas nebūs nekas slikts, būs lielāka sāta sajūta un tas palīdzēs uzturēt ķermeņa lieso masu, savukārt, ja ir problēmas ar nierēm un aknām, tad ir jākonsultējas ar ārstu pirms to lietošanas.

Kā rezumē abi treneri, vislabākos rezultātus sniegs nevis diētas, maģiskās treniņu programmas un tievēšanas vai muskuļu audzēšanas līdzekļi, bet gan sapratne par veselīgo uzturu, regulāri treniņi un pacietība. Atgriežoties pie Annas Apsītes teiktā, svarīgākais ir izveidot veselīgu ikdienas rutīnu, kurā ietilpst gan sabalansēts uzturs, gan miegs, gan regulāri treniņi un tikai tad var uzturā ieviest arī bagātinātājus, kas var palīdzēt uzlabot rezultātus.

Klausies un skaties podkāsta BEZ SVARIEM epizodi “Vai Tev ir vajadzīgs proteīns?” MyFitness Youtube un Spotify kanālā.

Aizvērt

MyFitness jaunumi

Piesakies MyFitness jaunumiem un esi vienmēr informēts par jaunākajām treniņu iespējām, klubu aktivitātēm un piedāvājumiem!


Lūdzu pārskatiet mūsu privātuma politiku.

Aizvērt

Ieiet

Neesi MyFitness biedrs? Reģistrēties!

Aizmirsāt paroli?